آیا اعتیاد به مواد مخدر ریشه در کودکی دارد؟

angry_kid

angry_kidریشه اعتیاد به مواد مخدر

به گزارش آلامتو و به نقل از درنگ؛ روانشناس کودکان با اشاره به ویژگی کودکان دارای خلق و خوی دشوار گفت: بیشترین مراجعات به روانشناسان مربوط به کودکان بیش فعال است.

دکتر محبوبه طاهر در گفتگو با ما درباره بیشترین مراجعاتی که به روانشناسان کودک می‌شود گفت: بیشتر مراجعان کودک و نوجوان خصوصًا پسران، مشکلات رفتاری برونی‌­سازی ­شده شامل اختلال نارسایی توجه/ فزون‌­کنشی (بیش‌­فعالی)، اختلال رفتار هنجاری (سلوک)، اختلال نافرمانی مقابله‌­ای و رفتارهای پرخاشگرانه است که بروز می‌­دهند و در دختران اختلال‌­های مربوط به مشکلات رفتاری درونی‌­سازی ­شده مثل افسردگی و اضطراب شایع­‌تر از پسران است. اختلال‌­های یادگیری هم در دو جنس مشاهده می‌­شود.

وی در پاسخ به این سوال که کودکان بیشتر دچار مشکلات رفتاری هستند یا نوجوانان گفت: نمی‌­توان تفکیک دقیق قائل شد که کودکان بیشتر مشکلات و اختلال‌­های رفتاری را بروز می‌دهند یا نوجوان‌­ها چون خیلی اوقات برخی از مشکلات رفتاری مثل اختلال اضطراب جدایی بیشتر خاص دوران کودکی است و برخی مشکلات مثل رفتارهای پرخاشگرانه و بزهکاری در دوران نوجوانی بیشتر بروز پیدا می‌­کند.

این استاد دانشگاه افزود: در مورد فردی که تشخیص داده می‌­شود در دوران کودکی (سنین پیش‌­دبستانی و دبستان) مبتلا به اختلال نافرمانی مقابله‌ای است باید گفت که این فرد وقتی بزرگ‌­تر می‌­شود یعنی در دوران نوجوانی به احتمال زیاد مشکلات رفتاری خود را در قالب اختلال رفتار هنجاری (اختلال سلوک) بروز می‌­دهد و وقتی به دوران جوانی می‌­رسد این مشکلات را در قالب رفتارهای پرخطر مثل سوءمصرف مواد یا اختلال شخصیت ضداجتماعی بروز می‌­دهد.

به گفته این روانشناس، پژوهش‌­ها نشان داده­‌اند اگر این افراد را ردیابی کنیم، می‌­بینیم اکثراً هنگام تولد و در دوران نوزادی خلق ­و ­خوی دشوار داشته‌­اند (لازم به ذکر است که افراد بر اساس خلق ­و خوی هنگام تولد به سه دسته آسان، دشوار و بین این دو تقسیم می­‌شوند. نوزادانی که خلق و ­خوی دشوار دارند ساعت خواب و خوراک و دفع­‌شان نظم مشخصی ندارد)

دکتر طاهر افزود: بنابراین، می‌­توان گفت خیلی اوقات یک اختلال از دوران کودکی تا بزرگسالی تغییر شکل می‌­دهد و تحول می‌­یابد و بیشتر می‌­توانیم آن‌را در یک طیف در نظر بگیریم که در سنین مختلف تظاهرات متفاوتی دارد. از آنجایی که سنگ ­بنای شخصیت و رفتار فرد در دوران کودکی پایه‌­ریزی می‌­شود برای پیشگیری از مشکلات مراحل بعدی زندگی لازم است به دوران کودکی توجه ویژه‌­ای شود تا فرد بتواند از این دوران به سلامت عبور کند.

The post آیا اعتیاد به مواد مخدر ریشه در کودکی دارد؟ appeared first on آلامتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مطالب مرتبط