اپل ملزم به بازگردانی اطلاعات آی‌فون SE عامل تیراندازی تگزاس شد

در روزهای آغازین ماه جاری گزارش شد که شرکت اپل پیرامون گشودن قفل گوشی آی‌فون متعلق به دوین پاتریک کلی، عامل تیراندازی کلیسای تگزاس، با پلیس فدرال آمریکا صحبت کرده است. همان‌طور که در تاریخ 8 نوامبر عنوان شد، شرکت اپل به FBI گفته است که پس از خودکشی عامل تیراندازی با شلیک سلاح شخصی، آژانس اجرای قانون هنوز می‌توانست از اثر انگشتان مقتول برای فعال‌سازی تاچ آی‌دی و بازگشایی قفل گوشی استفاده کند.

امروز مقامات تگزاس با یک حکم تحقیق، شرکت اپل را در زمینه استخراج فایل‌ها و اطلاعات موجود در گوشی پاتریک کلی، ملزم به همکاری کردند. پس از مرگ فرد مسلح به وسیله سلاح شخصی خودش، یک گوشی آی‌فون بر روی پیکر پاتریک کلی پیدا شد. کوین رایت، رنجر تگزاسی، حکم جستجوی اطلاعات ذخیره شده در حساب آی‌کلود پاتریک کلی و فایل‌های داخل آی‌فونی که دومین گوشی موبایل کشف شده در صحنه جنایت بود را در تاریخ 9 نوامبر دریافت کرد.

سیاست اپل این است که در صورت وجود حکم تفتیش، اطلاعات اکانت آی‌کلود را به نهادهای قانونی ارائه دهد. اطلاعات بلوکه شده در داخل گوشی آی‌فون نیز مسئله دیگری محسوب می‌شود. احتمالا به یاد می‌آورید که در سال گذشته یک قاضی فدرال به شرکت اپل دستور داد که قفل گوشی آی‌فون 5c متعلق به سید فاروک، قاتل حادثه سان برناردینو را باز کند.به‌خاطر برخی اشتباهات رویه‌ای از سوی FBI، تنها روش موجود برای گشودن قفل دستگاه، نیازمند تولید سیستم عامل جدیدی موسوم به Govt.OS توسط شرکت اپل است. اپل به این کار تن نداده است؛ زیرا این عمل امنیت کلیه کاربران گوشی‌های آی‌فون در سراسر جهان که از سیستم عامل جدید Govt.OS استفاده نمایند را تهدید خواهد کرد. در نهایت FBI مدعی شد که قفل دستگاه را باز کرده و آژانس نیز هیچ گونه اطلاعات سودمندی را داخل آن پیدا نکرده است.

با توجه به مدارک دادگاه، پاتریک کلی صاحب یک گوشی آی‌فون SE و یک گوشی ال‌جی 328BG بود. اما FBI از تایید این موضوع امتناع کرده است. کریستوفر کمبر، مامور ویژه و مسئول دفتر سان آنتونیو که به رنجرهای تگزاس کمک می‌کند، اظهار کرده است:

من قصد ندارم که توضیحی در مورد مدل گوشی ارائه کنم. چراکه نمی‌خواهم برای این‌که کدام مدل گوشی را خریداری نمایید، راهنمایی‌های نامناسبی را بیان کنم.

آیا اپل با حکم تحقیق موافقت خواهد کرد یا جدال‌های طولانی مدت سال گذشته با FBI مجددا تکرار خواهند شد؟ برای مشخص شدن پاسخ این سوال، بایستی منتظر بمانیم.

نوشته اپل ملزم به بازگردانی اطلاعات آی‌فون SE عامل تیراندازی تگزاس شد اولین بار در پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مطالب مرتبط