رودلف دیزل و سرنوشت عجیب

همه ی ما با کلمه ی دیزل و موتورهای دیزلی آشنا هستیم اما رودولف دیزل کسی که مخترع این نوع از موتورها بود سرنوشتی بسیار عجیب داشت. با سایت ارس پی سی همراه شوید.

رودلف دیزل در سال 1858 از پدر و مادری آلمانی که به فرانسه مهاجرت کرده بودند متولد شد. او دوران کودکی خود را در فرانسه سپری کرد اما در سال 1870 و با آغاز جنگ فرانسه و امپراطوری پروس او و خانواده اش مجبور به ترک فرانسه شدند. آنها از فرانسه به لندن سفر کرده و رودلف در سن 12 سالگی به آگزبورگ فرستاده شد تا با عموی خود زندگی کند. عموی رودلف دیزل ریاضیدان بود و همین موضوع باعث شد که او به رودلف نیز آموزش دهد و در نتیجه ی همین تلاش ها و در سن 14 سالگی او در نامه ای به پدر و مادرش عنوان کرد که میخواهد در رشته ی مهندسی به تحصیل بپردازد و در نهایت در سن 16 سالگی وارد دانشگاه مونیخ شد.

دانشگاه

رودلف دیزل پس از ورود به دانشگاه به شاگردی ممتاز تبدیل شد اما در میانه ی تحصیل خود دچار بیماری شدیدی شد که او را بیش از یک سال خانه نشین کرد. در نهایت او در سال 1880 و با بالاترین نمرات ممکن و در یک پایان نامه ی قوی در زمینه ی موتورهای درون سور از دانشگاه فارغ التحصیل شد.

او در سال 1883 ازدواج کرد و مدتی بعد به برلین نقل مکان کرده و در فاصله ای کوتاه دیزل وارد کمپانی بزرگی شد که در آنجا طرح خود در زمینه ی موتورهای دیزل را به ثبت رساند. تا این زمان او بیش از 6 اختراع ثبت شده ی بسیار مهم را رسمی کرده بود. در سال 1893 دیزل درملاقاتی با کارل بنز طرح هایی را برای موتور اولین خودروها ارائه کرد.

رودولف دیزل درک بسیار عمیقی از ترمودینامیک داشت و میدانست که 90% انرژی سوخت در موتورهای بخار به هدر میروند و او هدفش را بر اساس راندمان بالاتر این موتورها قرار داد. پس از ماه ها تلاش و زحمت در نهایت او موفق شد طرحی بسیار دقیق و مناسب از اولین موتورهای دیزلی ارائه دهد که علاوه بر کارایی قدرت بیشتر را نیز فراهم میکردند و این موتورها پایه ی سیستمی شد که تا به امروز نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

رودلف دیزل و سرنوشت عجیب

رودلف دیزل و سرنوشت عجیب

ناپدید شدن ناگهانی

در 29 سپتامبر 1913 و درحالی که دیزل در اوج شهرت و ثروت قرار داشت برای ملاقاتی در لندن سوار بر کشتی درسدن شد. او نهار را در عرشه ی کشتی خورده و حدود ساعت 10 شب به اتاقش رفت و این آخرین باری بود که او زنده دیده شد. بررسی های پلیس نشان میداد که با وجود اینکه لباس ها و کلاه او به طور کامل و مرتب چیده شده بودند او احتمالا شب را در اتاقش نگذرانده بود.

موضوع اما از اینجا به بعد بسیار عجیب تر میشود. در حالی که تا بحال مشخص نیست دقیقا چه اتفاقی برای رودلف دیزل افتاده حدود 10 روز پس از ناپدید شدن او یک کشتی تجاری بنام کورنس جسدی را در آب پیدا کرد. این جسد به شدت تجزیه شده بود و به هیچ وجه قابل شناسایی نبود اما وسائلی مانند عینک، کیف پول و چندین کاغذ به همراه آن بودند که همگی بوسیله ی پسر دیزل مورد تایید قرار گرفتند و عنوان شد که جسد رودلف دیزل پیدا شده است.

سه روز پس از این کشف یک ماهیگیر جسد دیگری را در نزدیکی آبهای شمال سوئد از آب گرفت که این جسد نیز به دلیل تجزیه قابل بررسی نبود اما در جیب شلوار آن کلیدی پیدا شد که به خانه ی رودولف دیزل مربوط میشد!، این واقعه بسیار عجیب بود چراکه به نظر میرسید دو جسد از رودولف دیزل در مکان های مختلف کشف شده اند!.

تئوری ها

داستان مرگ رودولف دیزل تا سال های سال بدون بررسی و تحقیق رها شد اما در سال 1978 یکی از زندگی نامه نویسان مشهور دنیا بنام “گروسر” مدعی شد که شاید دیزل خودکشی کرده است اما اینکه دلیل این کار او با وجود شرایط خوب مالی و زندگی چه بوده همچنان مشخص نیست. همسر و فرزند دیزل تا انتهای عمر خود همواره از این تئوری انتقاد میکردند چراکه بر اساس گفته های آنها دیزل فردی شاد و ثروتمند بوده و شخصیتی بسیار لجباز داشت و امکان نداشته که او خودکشی کرده باشد.

موضوع دیگر احتمال قتل دیزل بود. رودولف دیزل در آن زمان اجازه ی استفاده از موتور نسل جدید خود را به نیروهای نظامی آلمان نداد و دلیل سفرش به انگلستان درواقع فروش این طرح به یک کمپانی انگلیسی بود اما اینکه دقیقا نیروهای نظامی آلمان تا چه حد به این طرح نیاز داشته اند خود جای سوال است چراکه تنها 1 سال بعد آنها با کمک شخص دیگری موتوری با همان خصوصیات را طراحی کردند.

پس از ناپدید شدن دیزل همسرش مبلغی حدود 1.2 میلیون دلار را که او برایش به جا گذاشته بود کشف کرد. در میان این پول ها نامه ای قرار داشت که رودلف دیزل در آن اشاراتی عجیب و غریب به یک سفر طولانی و نامشخص داشت و تمام اینها در حالی است که او پس از این حادثه دیگر هرگز دیده نشد.

پلیس تنها 1 ماه بعد و با توجه به پیدا شدن دو جسد که البته مشخص نشد کدامیک مربوط به رودولف دیزل است مرده اعلام شد اما فرزند و همسرش تا سالهای سال بدنبال بدست آوردن اطلاعاتی جدید از او بودند و معتقد بودند که رودولف دیزل زنده است.

دیزل در دنیای علمی و مهندسی یک اسطوره ی بزرگ است که زندگی انسان ها را برای همیشه تغییر داد، با اینحال با گذشت بیش از یک قرن از ناپدید شدن او همچنان مشخص نیست که چه اتفاقی برای او افتاده است.

رودلف دیزل و سرنوشت عجیب

رودلف دیزل و سرنوشت عجیب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مطالب مرتبط