شرکت AMD از پردازنده‌های سری Ryzen ویژه لپ‌تاپ‌ها رونمایی کرد

شرکت AMD امروز از نسل جدید پردازنده‌های سری Ryzen خود که برای استفاده در انواع لپ‌‎تاپ‌های قابل‌حمل و سبک طراحی شده، پرده برداشت. اگر خاطرتان باشد این شرکت چندی پیش از پردازنده‌های Ryzen ویژه استفاده در پی‌سی‌های میان‌رده و بالارده رونمایی کرد و اکنون نوبت به لپ‌تاپ‌ها رسیده تا به خانواده پردازنده‌های Ryzen این شرکت مجهز شوند.

این دو پردازنده که با نام‌های Ryzen 5 2500U و Ryzen 7 2700U عرضه خواهند شد، جزو چیپ‌های APU و یا همان «واحد پردازش شتاب‌یافته» به حساب می‌آیند که AMD در ماه مه سال جاری میلادی، اطلاعاتی را در خصوص آن منتشر کرده بود. در این نوع از پردازنده‌ها، CPU و GPU بر روی یک چیپ واحد تعبیه می‌شوند. گفتنی است هر دو پردازنده جدید AMD به پردازنده‌های گرافیکی Radeon Vega مجهز شده‌اند.

مدل Ryzen 5 2500U از سرعت کلاک 2 گیگاهرتزی بهره می‌برد که می‌تواند تا 3.6 گیگاهرتز تقویت شود. همچنین، مدل Ryzen 7 2700U نیز به سرعت کلاک پایه 2.2 گیگاهرتزی مجهز شده و می‌تواند تا حداکثر سرعت کلاک 3.8 گیگاهرتزی کار کند. هر دو پردازنده 15 واتی بوده و از چهار هسته و هشت رشته پردازشی بهره می‌برند.

پردازنده‌های سری Ryzen

در خصوص چیپ‌های گرافیکی این دو محصول نیز باید گفت که Ryzen 5 2500U به هشت واحد پردازشی Radeon Vega با سرعت کلاک حداکثری 1100 مگاهرتزی مجهز شده و Ryzen 7 2700U نیز از ده واحد پردازشی Radeon Vega با حداکثر سرعت کلاک 1300 مگاهرتزی برخوردار است.

به گفته AMD، توان و عملکرد پردازشی پردازنده‌های جدید سری Ryzen حدود 200 درصد بیشتر از پردازنده‌های قبلی این شرکت بوده و همچنین شاهد ارتقای 128 درصدی در عملکرد گرافیکی هستیم. این شرکت اعلام کرده که به‌زودی پردازنده‌های سری Ryzen در اختیار شرکت‌های اچ‌پی، ایسر و لنوو قرار خواهند گرفت.

نوشته شرکت AMD از پردازنده‌های سری Ryzen ویژه لپ‌تاپ‌ها رونمایی کرد اولین بار در پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مطالب مرتبط