فروش طرح توجیهی ، طرح اشتغالزایی ، راه اندازی طرح پرورش ارکیده

فروش طرح توجیهی ، طرح اشتغالزایی ، راه اندازی طرح پرورش ارکیده

cypripedium-reginae360

دانستنی های علمی:

گل ” ارکیده کفش بانو” متعلق به خانواده ارکیده بوده که به دلیل شکل خاصش به کفش بانو معروف شده است. این جنس از گیاهان در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا یافت می شوند. و در ایالات متحده و کانادا به عنوان گیاهی زینتی به وفور استفاده می گردد.
ارکیده کفش بانو یکی به دلیل رنگ و ساختار خاص گل هایش، یکی از ارکیده های مورد علاقه کلکسیون دارهای ارکیده می باشد.

 

 

گلهای ارکیده یا ثعلب ها به عقیده بسیاری از دانشمندان جزو تکامل یافته ترین گیاهان می باشند. آنها بدون شک یکی از شگفت انگیز ترین و زیباترین گیاهان روی زمین هستند.خانواده ثعلب از نظر تنوع با بیش از ۶۰۰ جنس و ۲۰۰۰۰ گونه در سطح جهان جزو غنی ترین گروه های گیاهی محسوب می شود.محل زندگی آنها مناطق گرمسیر و معتدله می باشد.

یک گل ارکیده یا ثعلب دارای سه گلبرگ است. یکی از گلبرگهای آن به صورت قابل توجهی بزرگ شده و دارای تزئینات و اشکال خاصی می باشد که در اصطلاح به آن گلبرگ لابل گفته می شود.پرچمها کلاله و خامه در اندام ستون مانندی قرار دارند که از صفات متمایز کننده این خانواده از سایر گروه های گیاهی می باشد.از نظر طبقه بندی ارکیده به گروه گیاهان تک لپه ای تعلق دارند.

خربقي جنگلي

گلسر كردي

ارکيده کاتليا
 

ارکيده فالائنوپسيس
 

ارکيده انسيديوم
 

ارکيده پافيوپديوم
 

ارکيده سيمبيديوم

اطلاعات گياه شناسي:

سبزينه دار ولي تعدادي ساپروفيت و بدون برگ

ساقه ها:

يك يا چند ميان گرده متورم

برگ ها :

شبكه رگبرگي موازي

شكل برگ ها: كشيده – بيضي- گرد- ضخيم و چرمي يا نازك و نرم

گاهي چين دار

گلها:

بسيار مشخص

. قطر آنها از چند ميليمتر تا ۴۵

رنگ ها متنوع و برخي داراي ۲ يا ۳ رنگ

برخي اصلاً عطر و بويي ندارند برخي بسيار معطرند

خصوصيات منحصر به فرد ثعلب:

•داشتن گل هاي نامنظم
•دانه گرده
•اندام هاي جنسي
•شاخك
•بذرها

آبياري:

در تابستان هفته اي دو تا سه‌بار آبياري نماييد، در زمستان هفته‌اي يك بار كافي است، در بهار سطح خاك گلدان هميشه بايد مرطوب باشد. رطوبت: در بهار و تابستان هر دو روز يك بار با آب ولرم و سبك فاقد املاح گياه را غبار پاشي نماييد، جهت تامين رطوبت دايمي و پايدار به زير گلداني حاوي سنگريزه آب اضافه نماييد تا زماني كه در پاييز و زمستان گياه در گل است در صورت پايين بودن درجه حرارت غبار پاشي مضر است.

خاك مناسب :

اركيده به خاك مخصوص نياز دارد بهتر است خاك آن را به صورت آماده از متخصصين تقاضا كنيد، مخلوطي از خزه اسفاگتوم و خاك لوم و پيت و شن خاك خوبي براي اركيده است. تعويض گلدان : هر دو سال يك بار بعد از گل‌دهي احتياج به تعويض دارد
نور: نور غير مستقيم كنار پنجره را ترجيح مي‌دهد، گياه را در معرض تابش مستقيم آفتاب بخصوص در ظره تابستان قرار بدهيد. دما : حداكثر درجه حرارت در تابستان ۲۷۰ و در زمستان c 010 است.

تغذيه : از اول فصل رشد تا زمان پژمردگي گلها گياه را با مواد غذايي مصنوعي گياه زيستي طبق دستور تغذيه نماييد، بعد از پژمرده شدن گلها تا بهار آينده تغذيه را متوقف نماييد.

فيزيولوژي پس از برداشت:

هميشه در ابتدا گلهاي شاخه بريده تازه را در محلول فلورسانت ۱۰۰ به مدت حداقل ۴ ساعت قرار دهيد. مدت زمان درمان نبايستي از ۷۲ ساعت افزايش يابد.

تا رسيدن به دست مصرف كننده گلها را در فلورسانت ۳۲۰ قرار دهيد.

فيزيولوژي پس از برداشت با فلورسانت ۱۰۰ و ۳۲۰ بايستي با اين توالي صورت پذيرد و بايستي هميشه توسط پرورش دهندگان انجام گيرد. محلول فلورسانت را درست قبل از برداشت آماده نمائيد

پس از برداشت:

خنثي سازي:
خنثي سازي محلولهاي رسوبي ضروري مي باشد و اين بعلت آن است كه محلولهاي رسوبي حدي از نقره را شامل مي شوند
هيدرات كردن دوباره:
گلهايي كه با محلول فلوزسانت ۱۰۰ و ۳۲۰ پس از برداشت درمان شده اند، مطابق با سطح مصرف گلكاران مي توان در فلورسانت ۳۲۰ يا ۳۳۰ ذخيره نمود.
ذخيره:
فلوئورسانت ۳۲۰ يك محصول مطلوب است كه در جهت ذخيره كردن گلها مورد استفاده قرار مي گيرد و مانع از گسترش باكتري ها مي شود.
كاربرد:
—در موارد فيزيولوژي پس از برداشت گلهاي شاخه بريده محلول فلورسانت ۱۰۰ مورد استفاده قرار مي گيرد
شاخص هاي كيفيت:
گلهاي اركيده معمولاً ۳ تا ۴ روز بعد از باز شدن برداشت مي شوند و اين به علت آن است كه بعد از باز شدن گلهاي آنها به مدت زمان كوتاه مي افتد. در اوايل و اواخر فصل گلها از شاخه چيده مي شوند. و به خاطر قيمت بالاي آنها از ارزش اقتصادي مطلوبي برخوردار هستند.
حساسيت در برابر اتيلن:
برخي گونه هاي گل اركيد ( براي مثال سيمبيديم، فالانوپسيس بسيار حساس به گاز اتيلن هستند. د يگر گونه ها از قبيل رندابيم حساسيت كمتري به اين گاز دارند.
بسته بندي گلها:
روش خاصي براي بسته بندي گلهاي اركيده وجود ندارد. با در نظر گرفتن كيفيت گلها مي توان آنها را بسته بندي كرد.

اقدامات صورت گرفته در جهت افزايش ماندگاري گل:

با افزودن محلول نيترات نقره به مدت ۳۰ دقيقه مي توان طول عمر گونه آنسي ديوم گلديانا را افزايش داد. افزودن گل آذين هاي برشي به مدت ۱۰ دقيقه با محلول ۴ ميلي مول STS باعث افزايش طول عمر گل مي شود. قرار دادن گلهاي دندرابيوم و فالانوپسيس در معرض متيل سيلكو پروپين ۱/۰ ميلي ليتر بر ليتر براي ۱۲ ساعت و يا افزودن تيوسولفات نقره ۵/۰ ميلي مول براي ۲۴ ساعت اثرات زيان بار اتيلن را كاملاض از بين مي برد.

خواص داروئی ارکیده

استفاده از برخی اركیده ها در پزشكی و درمان های رایج احتمالاً از روی شكل جفت پیازهای زیرزمینی آنها كه یادآور شكل خاصی بوده صورت می گرفته است.
در چین پیازهای كاذب گونه خاصی از Dendrobium به عنوان یك دم كرده آرام بخش استفاده می شود. در كره گونه D.nobile پیدا شده كه حاوی عوامل ضدسرطان است.

 

 

با افزایش جمعیت و افزایش زندگی آپارتمانی دیگر خبری از باغچه و حیاطی بزرگ در خانه ها و کاشت  گل و گیاه نیست ، زندگی های آپارتمانی  با فضای کم اجازه کاشت گل وگیاه را از انسانها میگیرد ، با وجود این مسله تنها راه باقیمانده برای داشتن گل و گیاه  ، استفاده از گیاهان آپارتمانی می باشد ، در این مقاله سایت دانش آکاایران  مطالبی مفید درباره نحوه نگهداری و پرورش گل ارکیده در محیط آپارتمانی آماده کرده است که امیدواریم از مطالعه آن لذت کافی را ببرید.

 

یکی از گل های زیبای آپارتمانی ارکیده است که بعضی از گونه های مقاوم آن مناسب برای داخل خانه و آپارتمان است.
به طور کلی ارکیده هایی که دارای برگ های کاملا سبز هستند کمتر در برابر شرایط نامساعد حساسیت نشان می دهند.
برای نگهداری گیاه را در اسفندماه به گلدانی حاوی مخلوطی از خاک برگ، پیت و خاک معمولی منتقل کنید و در ابتدا به میزان کم آب بدهید…

 

 درهمان حال به  دفعات زیاد  با آبی که فاقد مواد قلیایی است روی برگ ها آب بپاشید یا گلدان را در محل مربوطی برابر نور و به دور از تابش مستقیم آفتاب قرار دهید.
در نیمه دوم فروردین ماه هنگامی که ریشه ها به اندازه کافی رشد کردند، آب فراوان را فراموش نکنید. در این هنگام چنانچه بخواهید روی گیاه آب بپاشید بایستی دقت کنید تا فقط برگ ها خیس شوند.
حرارت مناسب برای ارکیده ۱۵ درجه سانتگیراد است. در زمستان لازم است گلدان را در مکان سردی زیر ۸ درجه سانتیگراد حرارت قرار دهید و از میزان آب بکاهید.تکثیر ارکیده به روش تقسیم در بهار امکان پذیر است.  

  • آب ولرم اسپری کنید

  اگر ارکیده را در هوایی گرم و خشک نگهداری کنید، غنچه​های آن منقبض و خشک می​شوند پس در چنین شرایطی هر روز یکبار با آب ولرم بدون املاح، گیاه را اسپری کنید.

 

  • گیاه سرمایی

 در شب​های سرد زمستان ممکن است گیاه ارکیده شما سیاه شود. در این اوضاع گلدان را به محل گرم​تر ببرید.  البته گرما هم نباید بیش از اندازه باشد.
 

  • ۲۷ درجه – دقت کنید

  آبیاری بیش از حد گیاه ارکیده سبب ریزش برگ های آن می​شود. اگر با چنین مشکلی مواجه شده​اید آب اضافی گلدان را خالی کنید. اگر هم رشد گیاه​تان خود به خود متوقف شد احتمالا به خاطر سردی هوا بوده. فراموش نکنید حداکثر درجه حرارت برای گیاه ارکیده در تابستان باید ۲۷درجه و در زمستان ۱۰درجه باشد. پس مراقب شرایط آب و هوایی گیاه خود باشید.

 

 

خصوصیات گیاه شناسی:

گل ارکیده کفش بانو، گیاهی چندساله است. گل ها به طول حدود یک یا دو اینچ هستند. این گل ها به رنگ صورتی پررنگ تا نزدیک به سفید و به ندرت بی رنگ یا سفید خالص می باشند. گلبرگ ها و کاسبرگ ها به رنگ سفید، دارای کرک های بسیار ظریف، کشیده و به طول دو اینچ دیده می شوند. گل ها در اوایل تابستان ظاهر شده و روی هر ساقه حدود یک تا دو گل (به ندرت سه تا چهار گل) تشکیل می شود.
برگ ها بیضی شکل، پهن، به طول ۵ تا ۱۰ اینچ، یا حاشیه ای موجدار و رگبرگ های طولی سخت بوده که به تعداد ۴ تا ۱۲ عدد در هر بوته گل مشاهده می شوند. چندین برگ تقلیل یافته نیز در بخش های پایینی ساقه وجود دارند. هم ساقه ها و هم برگ ها پوشیده از کرک های زبر و انبوهی می باشند. از هر ریزوم ممکن است دسته های ۲۰ تایی یا تعداد بیشتری ساقه خارج شود.
ریشه های این گیاه تیپیک بوده و چند اینچی سطح بالایی خاک ها گسترش می یابد.
هر غلاف بذر از این گیاه می تواند حدود ۵۰ هزار بذر تولید نماید ولی این بذرها قدرت جوانه زنی کمی داشته و از زمان کشت بذر تا گلدهی ممکن است ۸ سال نیز به طول بیانجامد.

 

گل ارکیده به دلیل ظریف بودنش روش خاصی برای نگهداریش وجود دارد. نام دیگر خانواده ارکیده «ثعلب» است. شاید باور نکنید که ثعلب بستنی‌های سنتی که خیلی هم محبوبند، از نوعی ارکیده که در کوه‌های «باغرو» در حوالی آستارا و اردبیل می‌روید، گرفته می‌شوند.

 

البته برخی گونه‌های ارکیده هم مصارف دارویی دارند. مثلا بومی‌های استرالیا از میوه نوعی ارکیده به عنوان داروی ضدبارداری استفاده می‌کنند. وانیل طبیعی که البته در ایران فرهنگ استفاده از آن هنوز جا نیفتاده هم جزیی از یک گل ارکیده است. در چین پیاز یک گونه ارکیده به عنوان یک دمکرده آرامبخش استفاده می‌شود.

 

در کره گونه‌ای دیگر حاوی عامل ضدسرطان است. در سراسر آسیا این گل نقش کلیدی در زندگی مردم دارد. در جزایر آنتیل برای درمان مسمومیت استفاده می‌شود. در ژاپن از شیره نوعی از آن چسبی تهیه می‌شود که در صنایع دستی کاربرد دارد. در گواتمالا نیز درجشن‌های مذهبی جای دارد و در کاستاریکا گلی ملی است.

 

گل ارکیده چگونه آبیاری کنیم ارکیده‌ها دوست ندارند تا مرزخشکیدگی و پژمردگی بی‌آب بمانند. به همین خاطر باید قبل از خشک شدن کامل گلدان، آن را آبیاری کرد و البته به همان نسبت به سر کردن در شرایط ماندابی حساس هستند. پس باید صبر کرد تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد و بعد آبیاری‌اش کرد.

 

حدود یک‌بار در هفته تا ۱۰ روز یک‌بار، تقریبا بهترین فاصله آبیاری است. در زمستان‌ها که لوازم گرمایشی روشن شده و رطوبت هوا کم می‌شود، نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. مراقب باشید روی غنچه‌ها و شکوفه‌ها آب نریزد که عمر گل‌ها کم می‌شود. برای اینکه رطوبت خیلی بهتر به ریشه‌های ارکیده برسد،

 

در خاک این گیاه از دانه‌های سنگ‌های سبک معدنی مثل پرلیت و لیکا یا حتی پوکه‌های معدنی درشت همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس (بقایای نوعی خزه) یا کوکوپیت (نوعی خاک از الیاف درخت نارگیل) استفاده می‌شود. ریشه ارکیده با چسبیدن به این مواد، رطوبت را به آرامی از آنها می‌گیرد.

 

برای تزیین آشپزخانه ارکیده‌ها روش جالبی در گلدهی دارند. اگر بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گل‌دهنده را بررسی کنید، ممکن است روی ساقه زبانک‌های سبز یا قهوه‌ای ببینید که از ساقه‌های گل‌دهنده جانبی حفاظت می‌کنند. در صورت وجود چنین زبانک‌هایی ساقه گل‌دهنده را قطع نکنید.

 

با رشد ساقه‌های جانبی دوباره گلدهی را در پیش خواهید داشت. این گلدان‌ها دارای سیستم مخزن منحصر به فردی هستند که به تدریج آب را برای تغذیه گیاه فراهم می‌کنند. این طرح برای طراحی گیاهان در آشپزخانه عالی است. هر چند نمونه داخلی از آن ندیده‌ام و در فروشگاه‌های کانادا به فروش می‌رسد

 

چگونه از گل ارکیده نگهداری کنیم؟

 

اما می‌تواند منبع الهام خوبی برای دوستداران ارکیده باشد. گل ارکیده باغ شیشه‌ای بسازیم ارکیده‌ها یکی از گل‌هایی هستند که می‌توان آنها را به شکل تراریوم نگهداری کرد. نیازی نیست که گیاه را از داخل گلدان خارج کرده و با ریشه و خاکش وارد ظرف شیشه‌ای کنید بلکه با همان گلدان در یک حباب شیشه‌ای متناسب قرار دهید.

 

مهم‌ترین علتی که ارکیده به تراریوم جواب می‌دهد، این است که رطوبت حدود ۸۰ درصد بهترین شرایط برای نگهداری آن است. یکی از مهم‌ترین افزودنی‌هایی که می‌توان به خاک گلدان‌های ارکیده در تراریوم اضافه کرد، زغال چوب است. زغال چوب از رشد باکتری در محیط تراریوم جلوگیری می‌کند. زغال همه جا یافت می‌شود اما می‌توانید آن را از گلفروشی‌های تخصصی هم بخواهید. قیم لازم دارد اگر دقت کنید

 

می‌بینید که همیشه ساقه‌های بلند ارکیده‌ها با کمک یک قیم نگهداری می‌شوند. حتما برای حمایت این ساقه‌های شکننده آنها را با یک گیره یا سیم به دور یک قیم تزیینی (همان‌طور که در شکل می‌بینید) محکم کنید. اگر دیدید برگ‌های گیاه‌تان شروع به ریزش کرده است، آب اضافی گلدان را خالی کنید. معمولا هم در اثر سرما رشد گیاه خودبه‌خود متوقف می‌شود.

 

حداکثر درجه حرارت درتابستان ۲۷ و در زمستان ۱۰ درجه است.ارکیده‌ها پنجره‌های شرقی با نور خوب را می‌پسندند. اگر نور شرق ندارید، نور جنوبی بهترین انتخاب است. البته نور مستقیم به‌شدت مضر است و باید حتما از پشت یک پرده حریر یا به صورت غیر مستقیم به گلدان بتابد. پنجره‌های غربی و نورشان بدترین نوع نور برای ارکیده‌ها هستند.

 

 

شرایط محیط رشد:

این گونه گیاهی اغلب در زمین های مرطوب مانند مرداب ها و باتلاق ها می روید و در برخی موارد نیز در جنگل های کاج سیاه و صنوبر سیاه نیز یافت می شود.
در خاک هایی با پی اچ خنثی رشد بهتری دارد اما گاهی اوقات در خاک های کمی اسیدی نیز رشد می کند.
خاک های بسیار نرم را برای رشد ترجیح می دهد. زمانی که در مرداب ها رشد می کند، اغلب در تپه های خزه ای دیده می شود.
این گونه از ارکیده، می تواند آفتاب کامل را تحمل کند اما برای رشد بهتر ترجیح می دهد در مکان هایی رشد یابد که برای مدتی در طول روز در سایه قرار داشته باشد. اگر برای مدت طولانی در طول روز بدون پناهگاه در محیط کاملاً آفتابی و تحت نور خورشید قرار داشته باشد، لبه ی گل ها به رنگ سفید تبدیل شده و رنگ های دیگر خود را از دست می دهند.

 

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی گل ارکیده کفش بانو

از این گیاه علاوه بر استفاده به عنوان گونه ای بسیار زیبا و زینتی، در نواحی بومی به عنوان دارو برای درمان دندان درد، درمان اضطراب، درمان سر درد، ضد تشنج، ضد افسردگی، محرک و مسکن استفاده می گردد.
این گیاه دارای یک ماده ی محرک، فینانترن کینون یا سیپریپدین (cypripedin) است. که می تواند سبب ایجاد آلرژی، تورم و آماس روی دست ها و صورت گردد.

آفات:

این گل ها گاهی اوقات توسط آهوی کوهی دم سفید خورده می شوند.

تکثیر:

این گیاهان اغلب به وسیله ساقه های زیرزمینی یا ریزوم ها تکثیر می شوند.
بذرهای این گیاه قدرت جوانه زنی بسیار کمی داشته و دیر بالغ شده و به گل می نشیند. بنابراین ازدیاد آنها از طریق بذر بسیار مشکل می باشد.
تکیثر این ارکیده ها از طریق ریزازدیادی یا کشت بافت نیز موفقیت آمیز بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مطالب مرتبط