فروش طرح توجیهی ، طرح اشتغالزایی ، راه اندازی طرح پرورش خرگوش

فروش طرح توجیهی ، طرح اشتغالزایی ، راه اندازی طرح پرورش خرگوش

 

Image result for ‫خرگوش‬‎

 

 

خَرگوش پستانداری است علفخوار، از تیره خرگوشان (Leporidae) و دارای اندامی شبیه به گربه و گوش‌های دراز و لب‌های شکافدار. دست‌های خرگوش از پاهایش کوتاهتر است. و بسیار تند حرکت می‌کند، و دارای انواع مختلف است. در حدود ۶ تا ۸ بچه به دنیا می‌آورد.

در هنگام زمستان به دلیل داشتن پوست سفید پیدا کردن او در برف دشوار است. تغییر رنگ پوست این حیوان مربوط به (ویژگی های حیات) است. و یعنی در زمستان سفید شدن پوست این جانور را می توان سازش با محیط ویژگی های حیات دانست. خرگوش قطبی سوراخ‌هایی به عمق ۲ متر در برف حفر می‌کند که این مکان جای مناسبی برای مخفی کردن کودکان به هنگام خطر است.

خاستگاه اصلی این جانور اسپانیا و آفریقای شمالی است[نیازمند منبع] اما به بعضی از کشورهای دیگر هم مهاجرت کرده‌است. این خرگوش گیاهان بومی را می‌خورد و باعث می‌شود که سایر جانوران گرسنه بمانند. این جانور همچنین محصولات کشاورزی را منهدم می‌کند و برای خود سوراخ‌های زیرزمینی حفر می‌کند.

یکی از گونه‌های خرگوش، خرگوش آنقوره است. با توجه به میانگین ۵ تا ۶ بچه در هر زایمان، می‌توانند ۵۰ الی ۶۰ بچه در سال تولید کنند. این نوع خرگوش می‌تواند از سه ماهگی باردار شود.

خرگوش‌ها بیش از ۴۴ گونه‌اند (اهلی و صحرایی). رنگ آن‌ها خاکستری و قهوه‌ای است. خرگوش‌های دست آموز رنگ‌های گوناگونی دارند. طول آن‌ها تا ۶۰ سانتیمتر و وزن آنها تا ۵ کیلوگرم هم می‌رسد. طول عمر آنها تا ۶ سال و دشمنان آنها روباه، مار، عقاب، و انسان هستند. آن‌ها از نوع پستان‌داران هستند. سرعت خرگوش به ۴۰ کیلومتر در ساعت هم می‌رسد. خرگوش ماده قادر است که ۵ تا ۸ بچه به دنیا بیاورد.

محل زندگی

 
کاشی لعاب‌دار با نقش مار، خرگوش و لاک‌پشت به عنوان نگاره‌ای برای آذین کتاب عجائب المخلوقات وغرائب الموجودات نوشته زکریای قزوینی، مربوط به سده ۱۳ میلادی

خرگوش‌ها می‌توانند در چمنزار، علفزار، جنگل‌های کم درخت، جنگل‌های انبوه، تالاب و حتی بیابان زندگی کنند. این جانور به صورت دسته جمعی زندگی می‌کند. شناخته شده ترین گونهٔ آن‌ها یعنی خرگوش اروپایی در سوراخ‌هایی درون زمین زندگی می‌کند.

بیش از نیمی از خرگوش‌های جهان در آمریکای شمالی زندگی می‌کنند. همچنین جنوب غربی اروپا، آسیای جنوب شرقی، سوماترا، برخی جزیره‌های ژاپن و بخش‌هایی از آفریقا و آمریکای جنوبی هم زیستگاه این جانورند. به صورت طبیعی نباید در بیشتر بخش‌های اوراسیا خرگوش پیدا کرد با این حال هم اکنون شماری از گونه‌های خرگوش صحرایی در این منطقه یافت می‌شود. بیشتر خرگوش‌ها در اثر مبادلهٔ بزرگ میان آمریکا وارد آمریکای جنوبی شدند. بیشتر این قاره تنها یک گونه از این جانور، خرگوش برزیلی، را دربر دارد؛ درحالی که بیشتر مخروط جنوبی آمریکا بدون خرگوش است.

خرگوش‌های اروپایی به بسیاری از نقاط جهان برده شده‌اند

 

زیست‌شناسی

فرگشت

حفرهٔ بینی خرگوش توسط استخوان نرمی به نای پیوند خورده‌است که تنها هنگام بلعیدن کنار می‌رود برای همین خرگوش‌ها همواره ناچارند تا از راه بینی نفس بکشند. خرگوش‌ها دو سری دندان پیشین دارند که یکی پشت دیگری جای دارد. به کمک این دندان‌ها است که می‌توان خرگوش‌ها را از دستهٔ جوندگان، که بیشتر با آن‌ها اشتباه گرفته می‌شوند، جدا کرد. کارل لینه ریشهٔ خرگوش‌ها و جوندگان (مانند موش صحرایی، موش، سنجاب، همستر، سگ آبی و …) را در گروه گلیرس رده بندی کرده بود. بعدها تصمیم بر آن شد که این دو دستهٔ جانوری را از گروه جدا کنند آن‌ها علت این همانندی‌ها را تنها در فرایند تکامل جانوران دیده بودند. هرچند، امروزه با مطالعه بر روی DNA و شناسایی اجداد آنان به این نتیجه رسیده‌اند که دوباره خرگوش‌ها و جوندگان را به گروه گلیرس مربوط بدانند.

 

ریخت‌شناسی

گوش‌های بلند خرگوش‌ها که گاهی بلندتر از ۱۰ سانتیمتر (۴ اینچ) هم می‌شوند، احتمالاً برای شناسایی درندگان سازگار گشته‌اند. دو پای پشتی آن‌ها بسیار نیرومند است و چهار انگشت دارد اما پنجه‌های پیشین آن‌ها دارای پنج انگشت است خرگوش در هنگام استراحت، جانوری کف‌رو است درحالی که هنگام دویدن بر روی پنجه به این سو و آن سو می‌رود. برای همین بیشتر، خرگوش‌ها را جانورانی پنجه‌رو می‌دانند. اندازهٔ بدن خرگوش می‌تواند از ۲۰ سانتیمتر (۸ اینچ) و ۰٫۴ کیلوگرم تا ۵۰ سانتیمتر (۲۰ اینچ) و بیش از ۲ کیلوگرم برسد. خز بدن آن‌ها هم معمولاً نرم و بلند است و سایه‌های قهوه‌ای، خاکستری و زرد-قهوه‌ای دارد.

 

بوم‌شناسی

بیشتر گوارش خرگوش‌ها در رودهٔ بزرگ و سکوم انجام می‌شود. سکوم در این جانور نزدیک به ۱۰ سانتیمتر بزرگتر از معده است و همراه با رودهٔ بزرگ نزدیک به ۴۰ درصد فرایند گوارش را بر دوش می‌کشد. ساختار ماهیچه‌ای ویژهٔ اندام سکوم در این جانور اجازه می‌دهد تا روده بتواند رشته‌های گیاهی را از مواد گوارش شدنی جدا کند و رشته‌ها را به صورت مدفوع از بدن بیرون کند درحالی که مواد مغذی تر از راه غشاء مخاطی به صورت کورروده‌پروری جذب می‌شود. نام دیگر کورروده‌پروری «مدفوع شبانه» است. این مواد دارای ویتامین، پروتئین و مواد معدنی فراوانی است که برای سلامتی بدن خرگوش نیاز است. خرگوش این مواد را می‌خورد تا بتواند نیازهای خوراکی بدنش را فراهم کند (فرایندی مانند نشخوار کردن با اندکی تفاوت) پوشش مخاطی اجازه می‌دهد تا مواد مغذی از راه بخش اسیدی معده بگذرد و برای گوارش به روده برسد. خرگوش‌ها با این فرایند می‌توانند مواد مغذی بیشتری را از خوراکشان بیرون بکشند.

خرگوش جانوری است که همواره شکارچیان در کمین آن اند، برای همین همواره ناچار است از نسبت به پیرامونش هشیار باشد. برای نمونه در بخش مدیترانه‌ای اروپا، روباه‌های قرمز، گورکن و یکی از وشق ایبری از شکارچیان همیشگی خرگوش اند خرگوش درصورت روبرویی با یک احتمال خطر، سرجایش خشکش می‌زند، پیرامونش را نگاه می‌کند و به دیگر خرگوش‌ها هشدار می‌دهد. در هنگام هشدار انگشت شست قوی ترش را بر روی زمین می‌گذارد. خرگوش‌ها میدان دید بسیار گسترده‌ای دارند. آن‌ها برای گریختن از چنگال شکارچی به صورت زیگ زاگ می‌پرند و درصورت گرفتاری با پاهای پشتی خود محکم بر بدن شکارچی می‌کوبند. همچنین از دندان‌های نیرومندشان کمک می‌گیرند و با گاز گرفتن تلاش می‌کنند تا از کشمکش بگریزند

خواب

میانگین زمان خواب برای یک خرگوش در قفس ۸٫۴ ساعت است.

تولید مثل

نرخ تولید مثل خرگوش‌ها بسیار بالا است. فصل جفت‌گیری بیشتر خرگوش‌ها ۹ ماه است. فصل جفت‌گیری برای خرگوش‌های استرالیا و زلاندنو از روزهای پایانی ژوئیه آغاز می‌شود و تا پایان ژانویه ادامه دارد در حالی که برای دیگر خرگوش‌ها، در بازهٔ فوریه تا اکتبر است. دوران بارداری معمولی هم برای آن‌ها سی روز است و می‌توان انتظار داشت در هر بارداری، چهار تا دوازده بچه به دنیا آید. یک بچه خرگوش، چهار تا پنج هفته شیر می‌خورد، این بدین معنی است که یک در یک فصل، یک خرگوش ماده می‌تواند ۸۰۰ بچه، نوه و نتیجه (فرزند نوه) تولید کند. یک خرگوش ماده، از شش ماهگی و یک خرگوش نر، از هفت ماهگی، آمادهٔ جفت‌گیری است. فرایند جابجایی اسپرم، نزدیک به ۳۰ تا ۴۰ ثانیه بیشتر طول نمی‌کشد. رفتارهایی مانند لیسیدن، بو کردن (خرخر کردن) و دویدن به دنبال خرگوش ماده، از جمله کارهای میانهٔ جفت‌گیری است. همچنین پاشیدن ادرار (برای کشیدن قلمرو) از دیگر رفتارهای جنسی این جانور است. گاهی برخی خرگوش‌های ماده در دورهٔ بارداری ممکن است کمی از موهای بدنشان را از دست بدهند.

تخمک‌گذاری، ده ساعت پس از جفت‌گیری آغاز می‌شود. خرگوش ماده پس از جفت‌گیری، لانه اش را می‌سازد و با خزهای زیر گردن، شکم و پهلویش مرز لانه اش را مشخص می‌کند. خرگوش ماده با این کار خزهای روی پستانش را کم می‌کند تا آسان تر بتواند به نوزادان در راهش، شیر بدهد. نوزاد خرگوش هنگامی که به دنیا می‌آید، کور است بدنش خز ندارد و کاملاً ناتوان است. دستگاه ایمنی بدن نوزادان بسیار کم توان است و نمی‌تواند پادتن تولید کند برای همین پادتن از طریق جفت به بدن نوزاد می‌رسد.

طبیعت شیر خرگوش به گونه‌ای است که نوزادان تنها یک یا دو بار در روز آن هم برای چند دقیقه به شیر مادر نیاز پیدا می‌کنند. بدن برهنهٔ نوزادان پس از چند روز از یک موی نازک و نرم پوشیده می‌شود، پس ده تا یازده روز، چشمشان باز می‌شود و پس از ۱۴ روز، می‌توانند به تنهایی غذا بخورند. در سن ۵ تا ۶ هفتگی، پوشش نرم دوران نوزادی خود را از دست می‌دهند و خزهای پیش از بزرگسالی روی بدنشان می‌روید. در سن ۶ تا ۸ ماهگی خرگوش‌ها کاملاً بزرگسال اند و خزهای دوران پیش از بزرگسالیشان با خزهای دوران بزرگسالی جایگزین شده‌است. از این پس، خرگوش‌ها دو بار در سال موهای کهنهٔ بدنشان را از دست می‌دهند و موی تازه پیدا می‌کنند.

یک خرگوش می‌تواند ۹ تا ۱۲ سال زندگی کند.پیرترین خرگوش جهان، ۱۸ سال زندگی کرده‌است.

عادت‌های غذایی

خرگوش جانوری گیاه‌خوار است که برای پیدا کردن غذا به میان چمن، علف‌های هرز، و چوب‌های برگدار می‌رود. بخش گسترده‌ای از خوراک خرگوش را سلولز می‌سازد که ماده‌ای با گوارش دشوار است. خرگوش‌ها برای حل این مشکل دارای دو گونه مدفوع اند، یکی تکه‌های سخت و دیگری گلوله‌های نرم سیاه و روانرو که بی درنگ توسط خرگوش خورده می‌شوند. خرگوش‌ها مدفوع خود را می‌مکند (برخلاف گاو و بسیاری علفخواران که می‌جوند و نشخوار می‌کنند) تا مواد مغذی بیشتری از آن بیرون بکشند و بیشتر آن را گوارش کنند

خرگوش نمی‌تواند استفراغ کند.

تفاوت نسبت به خرگوش صحرایی

مهم ترین تفاوت خرگوش معمولی و خرگوش صحرایی در نوزاد این جانوران است. نوزاد خرگوش هنگام تولد بدنی بی مو دارد و کور است در حالی که نوزاد خرگوش صحرایی بدنی پوشیده از مو دارد و می‌توانند ببینند. همهٔ خرگوش‌ها به جز گونهٔ دم‌پنبه‌ای در لانه‌هایی که در زمین کنده‌اند، زیر زمین زندگی می‌کنند اما خرگوش صحرایی لانه‌ای ساده و معمولی دارد. خرگوش‌های صحرایی اندامی بزرگتر، گوش‌هایی بلندتر و پاهای پشتی کشیده تر و نیرومندتر از خرگوش دارند. همچنین بر روی خز بدن آن‌ها لکه‌ها و رگه‌های سیاه رنگ دیده می‌شود. خرگوش‌های صحرایی هرگز اهلی نمی‌شوند. خرگوش اروپایی هم به عنوان حیوان خانگی و هم به عنوان گوشت خرگوش کاربرد دارد.

 

نگهداری به عنوان حیوان خانگی

 

خرگوش‌های اهلی را می‌توان به عنوان حیوان خانگی در حیاط خانه یا درون خانه در قفس نگهداری کرد و اجازه داد که در فضای درونی گردش کنند. خرگوش‌هایی را که درون فضای خانه نگاه می‌دارند با نام خرگوش خانگی می‌شناسند. البته این خرگوش‌ها جای مناسبی (اتاق پذیرایی خانه) برای دویدن و ورزش دارند و هم یک قفس ویژهٔ خود. می‌توان به خرگوش‌ها آموزش داد که در جعبهٔ خود باشند و یاد بگیرند که هنگامی که نامشان را صدا می‌کنیم به سوی ما بیایند. خرگوش‌هایی هم هستند که در طول روز در بیرون خانه و فضای بازند و در هنگام شب به خانه باز می‌گردند.

خرگوش‌ها برای بازی گوشی به ابزارهایی مانند توپ، تونل، پوسته (چادر) و دیگر اسباب بازی‌ها نیازمندند. معمولاً برای خرگوش‌های خانگی فضایی افزون بر آنچه دارند هم در نظر گرفته می‌شود برای نمونه آن‌ها را به بیرون می‌برند تا در چمن بازی کنند و در فضای امنی بدوند.

خرگوش خانگی به صورت نامحدود می‌تواند لوئیچهٔ چمنی و دیگر علف‌های خشک را بخورد همچنین باید اندکی از خوراک‌های ترکیبی صنعتی خرگوش که از پیش فراوری شده‌است هم به آن داد. حتماً باید به اندازهٔ کافی برای آن سبزیجات تازه فراهم کرد و دسترسی نامحدود به آب تازه و پاک داد. خرگوش حیوانی اجتماعی است. خرگوش خانگی می‌تواند با بسیاری از موجودات زندهٔ پیرامونش مانند سگ، گربه، دیگر خرگوش‌ها، پرندگان، چینچیلا، خوکچه هندی و حتی انسان دوست شود. البته در چنین وضعیتی باید بیشتر از آن‌ها نگهداری کرد چون ممکن است این جانوران به خرگوش حمله کنند. خرگوش حیوانی خجالتی است و به آسانی وحشت زده می‌شود. استخوان‌های آن‌ها بویژه در پشت، بسیار شکننده‌است برای همین هنگام بغل کردن آن‌ها باید شکم و پشتشان را هم گرفت تا آسیب نبینند

 

پرورش حیوانات مختلف هنوز هم جزو پر درآمدترین گزینه‌های کسب و کار است، حالا که ابزارها و تکنولوژی‌های در حال پیشرفت به کمک ما آمده است،  به راحتی می‌توان با در اختیار گرفتن آنها و اضافه کردن چاشنی پشتکار و تلاش به سود و درآمد زایی رسید. یکی از این کارها، پرورش یک گونه از خرگوش است.

«انکورا یا آنغوره» خرگوش پشمالوی دوست داشتنی‌ای است که می‌تواند با پشم با ارزشی که دارد یک فعالیت اقتصادی پرسود را برای شما به ارمغان بیاورد. دکتر سروش مبارکی تجربیات سالها فعالیت خود در زمینه‌ی پرورش خرگوش را در این شماره در اختیار شما می‌گذارد.

کوچولوهای دوست داشتنی

وقتی قرار است شروع به کاری کنیم، داشتن اطلاعات کامل و جامع اولین قدم برای رسیدن به موفقیت است:«برای کسب درآمد از راه پرورش خرگوش، اولین و مهمترین نکته‌ای که باید با آن آشنا بشوید، شناخت تفاوت‌ها و ویژگی‌های انواع گونه های خرگوش است، چون هر نوع از خرگوش، ویژگی های منحصر به فرد خودش را دارد، مثلا شما نمی توانید هر خرگوشی را تهیه کنید و با هدف استفاده از پوست، پشم و یا گوشت آن شروع به پرورشش کنید. موارد استفاده از خرگوش‌ها با توجه به نوع و نژادی که دارند متفاوت است، به همین خاطر در وهله‌ی اول باید ساختار بدنی، مشخصات ظاهری ، چهره و بوم شناسی آنها را بدانید.

به طور کلی، حدود چهل و هفت گونه خرگوش در دنیا وجود دارد که به دلایل مختلفی در کشورها و مناطق مختلف دنیا پرورش داده می شوند، برخی از انواع خرگوش به عنوان حیوانی خانگی و یا زینتی نگهداری می شوند و برخی دیگر با هدف مصارفی از قبیل  پوست ، پشم و گوشت پرورش داده می شوند، پرورش دهنده‌ی خرگوش باید قبل از هر تصمیمی  به این مسائل توجه کند و آن‌ها را یاد بگیرد تا بتواند تجارتش را به خوبی شروع کند و در آن به موفقیت برسد.

هدف از پرورش خرگوش چیست؟

تجربه های کاری جدید همیشه پر از علامت سئوال هایی است که برای تولید کننده به وجود می آید و تا برای این سئوالات به صورت دقیق  پاسخی پیدا نکند نمی تواند در آن کار موفق شود.

قبل از اینکه تصمیم به شروع پرورش خرگوش آنکورا بگیرید، باید هدف و میزان سرمایه‌ای که دارید را در نظر بگیرید، اصلی‌ترین مورد استفاده از این گونه خرگوش‌ها، استفاده از پشم آن‌ها و فروش و صادرات این پشم به واحدهای ریسندگی و پوشاک به صورت نخ یا پشم است.

برای راه اندازی یک واحد پرورش به قصد سود دهی با در نظر گرفتن تمام تجهیزات، نیروهای انسانی و مجوزهای لازم ، چیزی حدود  پانصد میلیون تومان سرمایه لازم است تا بتوانید واحدی درآمدزا  را تاسیس کنید.

آنکورا، پشمالوی پر سود

یکی از معروفترین و پر سودترین نژادهای خرگوش، خرگوش آنکورا یا آنغوره است که برای تولید نخ ، از پشم و کرک آن استفاده می‌شود و ریسندگی‌ها جزو مشتریان پروپا قرص شما می‌شوند:” با پرورش صحیح واصولی این خرگوش می‌توان به تجارت پرسودی دست پیدا کرد. آنکوراها دارای پشم‌هایی سفید و یک دست هستند که نژاد هلندی و فرانسوی آن بهترین و معروف‌ترین آنها به حساب می‌آیند.

وزن این خرگوش‌ها در حالت عادی، بین چهار تا پنج کیلو و نیم است و به طور متوسط هر دو ماه یک بار نیاز به پشم چینی دارند، یعنی در یک سال، چهار بار عملیات پشم چینی روی آن ها انجام می‌شود. یکی از مهمترین نکات در پرورش این نوع خرگوش، توجه به نوع تغذیه و مکان نگهداری آنها است.

برخلاف باور به وجود آمده در بین مردم ، که می‌شود در انباری یا در حیاط خانه خرگوش را رها کرد تا بزرگ شود، نگهداری این خرگوش‌ها به محیطی خاص با شرایط و رسیدگی زیاد احتیاج دارد. رشد پشم‌های این نوع از خرگوش باید در فضای کاملا استریل، با تهویه‌ای قدرتمند و جیره بندی خاص غذایی انجام شود.

علاوه بر این‌ها، نظافت محل زندگی خرگوش‌ها بسیار مهم است اگر ادرار و مدفوع آنها به موقع و به صورت کامل تخلیه نشود باعث بیماری‌های مختلف می شود و در نهایت مرگ حیوان را به دنبال دارد که این مسئله ضرر زیادی را به شما وارد می‌کند. حتی اگر نظافت غیر اصولی خرگوش‌ها باعث مرگ آنها نشود ، باعث می‌شود پشم خرگوش ها کرک شده یا در اصطلاح «کوبیده شود» و دیگر نتوان از آن‌ها استفاده کرد.»

به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

اطلاع از وسایل اولیه و تجهیزات کاری که می‌خواهیم شروع کنیم می‌تواند مسیر کار را برایمان هموارتر کند. از دکتر خواستیم راجع به این جزئیات به ما توضیحاتی بدهید:« یکی از مهمترین فاکتورها در پرورش این نوع خرگوش ، داشتن فضای محصور یا همان سوله مانند است که متراژ آن با توجه به نوع استفاده و توان مالی فرد میتواند متفاوت باشد، اما در یک فرم معقول برای ورود به دنیای تجارت و سودآوری، پانصد تا هزار متر، برای شروع کار، متراژی مناسب است.

این سوله ها باید تهویه و روشنایی مناسبی داشته باشند چرا که این دو موضوع، نقش مستقیمی در  سلامت خرگوش ها و کیفیت پشم آنها دارند.

قفس‌هایی که برای نگهداری خرگوش‌ها استفاده می شوند باید مرتفع بوده و دارای آب خوری و غذا خوری، تهویه و همچنین سیستم مکانیزه‌ی تخلیه ادرار و مدفوع باشند ، این قفس ها دارای شلنگ هایی هستند که به صورت اتوماتیک یکبار در روز ، کف قفس‌ها را شست و شو می‌دهند. رعایت تمام این اصول، باعث می‌شود پشم به دست آمده از خرگوش‌ها بسیار با کیفیت باشد.

علاوه بر این‌ها، نوردهی مناسب با نور طبیعی و مصنوعی ، تاثیر زیادی در براق شدن پشم و کرک‌ خرگوش ها دارد،گر بتوانید پشم خوبی از خرگوش‌ها به دست بیاورید نیمی از راه را رفته‌اید اما نگهداری این پشم‌ها هم اصول خاص خودش را دارد. اگر پشم‌های چیده شده به صورت صحیح نگهداری نشوند ممکن است تا ارسال به واحد ریسندگی دچار کوبیدگی شوند و کیفیت خودشان را از دست بدهند. به همین دلیل نگهداری صحیح پشم ها بعد از پشم چینی به اندازه‌ی ، دقت در پرورش می‌تواند مهم و اساسی باشد.»

چطور پشم‌ها را نگهداری کنیم؟

همان‌طور که گفتیم پشم خرگوش‌ها مهم‌ترین منبع درآمد شماست و اگر از این پشم‌ها به درستی استفاده نشود، با مشکل رو به رو می‌شوید.

دکتر مبارکی درباره‌ی نگهداری اصولی پشم‌های خرگوش‌ها می‌گوید: «پشم‌ها باید دور از رطوبت و با تهویه‌ی مناسب نگهداری شوند. زمانی که پشم‌ها را می‌چینید باید حواس‌تان باشد که آنها را خیلی روی هم تلنبار نکنید تا هوا از لا به لای آن‌ها به راحتی بگذرد،. پشم‌ها باید در صحت کامل به نخ‌ریسی انتقال داده شوند.»

خرگوش‌ها در آرامش رشد می‌کنند

در پرورش حیوانات، شبیه‌سازی شرایط نگهداری با شرایط زندگی آن‌ها در طبیعت باید تا حد زیادی انجام شود:«یکی دیگر از شرایط مهم نگهداری و پرورش خرگوشهای آنکورا یا آنغوره محل تاسیس سوله است، به هیچ عنوان نباید از سوله‌ای که در کنار اتوبانها، کارخانه‌ها و مکان‌هایی که سر و صدای زیاد دارند استفاده کنید، همچنین شهرهایی که در آن باراش شدید باران، سرمای بیش از حد و رعد و برق ها پیاپی دارند نیز مکان مناسبی برای پرورش این گونه خرگوش نیستند. چون در زمان بارداری کوچکترین سرو صدایی باعث ترس مادر می شود و ممکن است مرگ جنین را به دنبال داشته باشد.

آرامش در پرورش خرگوش‌ها بسیار مهم است، اگر ترس و دلهره‌ای در محیط وجود داشته باشد ممکن است شیر خرگوش مادر به اصطلاح خشک شود.

نکته‌ی دیگر، محل قرار دادن قفس‌هایی است که مادران حامله در آن نگهداری می‌شوند، این قفس‌ها باید در تاریکی قرار داده شوند، دلیلش هم این است که در طبیعت، خرگوش‌ها هنگام نزدیک شدن دوره‌ی زایمانشان ،چاله‌های بزرگی در زمین حفر می‌کنند و تا زمان زایمانشان، در آن‌ها می‌مانند؛ به همین دلیل، تنظیم نور و دما و سکوت محل نگهداری خرگوش‌ها، تاثیر مستقیمی بر کیفیت پرورش‌ آنها دارد.»

 بلوغ و حاملگی

علاوه بر داشتن تجهیزات برای شروع کار، جمع آوری اطلاعات کافی از وضعیت جسمی خرگوش ها می‌تواند کمک زیادی به شما بکند، دکتر مبارکی در این مورد می‌گوید:« در کوچک‌ترین مقیاس، می‌توانید استارت پرورش این حیوان را از پانصد قطعه خرگوش بزنید که چهارصد قطعه از خرگوش‌ها باید ماده و صد قطعه نر باشند، البته در تعداد کمتر هم با همین نسبت می‌توانید میزان نر و ماده ها را تنظیم کنید.

خرگوش‌ها شانزده تا بیست و چهار هفته بعد از تولدشان، بالغ و آماده‌ی جفت گیری می‌شوند و دوره‌ی حاملگی‌شان بیست و هشت تا سی و یک روز طول می‌کشد، در این زمان، فضای نگهداری خرگوش حامله باید آکوستیک باشد تا همانطور که گفتیم ترس ناشی از صداهای احتمالی به مادر و جنین و بچه خرگوش های تازه به دنیا آمده آسیب نرساند.

یک خرگوش آنکورا در سال حدود پنجاه بچه به دنیا می‌آورد که اگر شرایط محیطی، تغذیه و بهداشت ایدئال باشد با کمترین تلفات می‌توانید به سود خوبی از پرورش این حیوان  برسید. نکته‌ی دیگر در نگهداری خرگوش ها، جدا کردن توله‌های نابالغ از بالغ و اختصاص دادن جیره‌ی غذایی متفاوت برای آنهاست.

یک اشتباه رایج درباره‌ی خرگوش‌ها وجود دارد و آن این است که همه فکر می‌کنند غذای خرگوش‌ها هویج است، در صورتی که هویج به هیچ عنوان هیچ یک از فاکتورهای تغذیه‌ی کافی را برای حیوان ندارد و فقط به عنوان یک تشویقی می‌توانید از آن استفاده کنید. غذای مناسب برای این خرگوش‌ها موادی است که دارای پروتئین و فیبر بالا هستند؛ گندم، ذرت، جو، بلغور و سویا ، مکمل های غذایی مناسبی برای خرگوش‌ها به حساب می‌آیند که در شکل صنعتی به صورت فشرده به فروش می‌رسند و می‌توانند تمام نیازهای جیره غذایی خرگوش ها را برطرف کنند.

مجوزها و هزینه‌های لازم برای راه‌اندازی سوله‌ی پرورش خرگوش آنغوره چیست و این خرگوش چقدر سودآور است؟

بدون مجوز کار نکنید

دکتر مبارکی بعد از توضیحات مهمی که درباره‌‌ی خرگوش‌ها به ما می‌دهد، در باره مجوزهای لازم و هزینه های مورد نیاز برای شروع کار می گوید:« هزینه‌ی خرید هر قطعه خرگوش آنکورا یا آنغوره بسته به کشوری که این خرگوش از آن وارد می‌شود بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است. با توجه به وسعتی که قرار است کار پرورش را شروع کنید خرگوش‌ها را سفارش بدهید ، هزینه خرید خرگوش ها درکنار تهیه تجهیزاتی از جمله قفس، دستگاه های تهویه هوا، موتور برق، هزینه‌ی سوله، غذا و نیروی انسانی چیزی حدود ۵۰۰ میلیون تومان هزینه دارد.»

سود و درآمدی که خرگوش‌ها برای شما دارند رابطه‌ی مستقیم دارد با مقدار پشمی که از آنها برداشت می شود.

این خرگوش ها انواع مختلف و متفاوت دارند و سود پرورش هر کدام‌ هم متفاوت است:« اگر بخواهیم به طور نسبی بگوییم هر کدام از خرگوش‌ها در سال یک کیلو پشم می‌دهند که با قیمت‌های مختلف به کارخانه های ریسندگی‌های کشورهای اروپایی و چین فروخته می‌شود و بیشترین طرفدار این پشم‌ها کشور چین است.»

مجوز راه‌اندازی

«برای شروع کار پرورش خرگوش، قبل از خریداری خرگوش و یا خرید سوله، باید با یک متخصص مشورت کنید و تمام جزئیات کار را با او بررسی کنید چون طراحی محیط، تهیه قفس‌ها، متراژ سوله و تنظیمات نور و دما و…. نسبت مستقیمی با بودجه شما دارد.

بعد از طی کردن این کار، باید مجوزهای لازم را از ادارات و مراکز مختلف دریافت کنید، در اولین قدم باید به سازمان جهاد کشاورزی مراجعه کنید و فرم مربوط به پرورش خرگوش را دریافت کرده و بعد از مطالعه‌ی بندهایی که دارد آن را پر کنید.

علاوه بر آن شما باید مجوزهای لازم را از اداره محیط زیست هم بگیرید  که این مجوز برای تعیین چگونگی از بین بردن فضولاتی که این حیوان تولید می‌کند صادر می شود.»

مجوزهای صادراتی

خرگوش آنقوره در داخل کشور استفاده ای ندارد و پشم و گوشت آن باید به خارج از کشور صادر شود.

اگر بخواهید «پشم‌» را به کشورهای دیگر صادر کنید پای «اتاق توسعه تجارت» به میان می‌آید و باید مجوزهای صادراتی لازم گرفته شود اما اگر هدف از پرورش این حیوان،‌ صادرات خرگوش به صورت زنده باشد، با توجه به آنکه این صادرات با هدف صادرات گوش این حیوان صورت می گیرد، حتما باید از دامپزشکی مجوز  اخذ شود و این کالای صادراتی حتما برگه‌ی سلامت داشته باشد تا ثابت کند که برای محیط زیست کشور مقصد مشکلی را ایجاد نمی‌کند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مطالب مرتبط