نابغه ی گمنام، گونار نوردشتروم

گونار نوردشتروم یکی از نوابغ با ارزش اما کمتر شناخته شده ی تاریخ است که تاثیر بسیار عمیقی بر فیزیک و خصوصا آینده ی این رشته گذاشت. با سایت ارس پی سی همراه شوید.

کودکی تا جوانی

گونار نوردشتروم در 21 مارچ 1881 در هلسینکی فنلاند متولد شد. او در سال 1899 در دبیرستان “سکولان” فارغ التحصیل شد و به دانشگاه هلسینکی برای تحصیل در رشته ی مهندسی مکانیک رفت. در این دوران از تحصیل، گونار نوردسشتروم علاقه و تلاش بیشتری در زمینه های نظری در خود دید و در همان زمان و در حالی که در حال تحصیل در رشته ی مهندسی بود مقالاتی در زمینه ی فیزیک و ریاضی محض منتشر کرد و در نهایت برای ادامه ی تحصیل خود در مقطع فوق لیسانس وارد رشته های ریاضی و فیزیک و اقتصاد به طور مشترک شد.

در سال 1908 گونار نوردشتروم برای ادامه تحصیل به دانشگاه گوتینگن در آلمان رفت و با وجود اینکه در ابتدا در رشته ی شیمی فیزیک تحصیل کرد در میانه ی راه علاقه ی خود را به این رشته از دست داده و متوجه علاقه ی عجیب خود به بحث الکترومغناطیس که در آن زمان دانشگاه گوتینگن یکی از سرآمدان آن بود شد.

در نهایت در سال 1910 نودشتروم به عنوان استاد به دانشگاه هلسینکی بازگشت اما پس از تنها 3 ماه فنلاند را به مقصد هلند که در آن زمان یکی از مراکز تخصصی در زمینه ی مطالعات کوانتومی و خصوصا گرانشی بود رفت. زمانی که گونار نوردشتروم به هلند رفت افرادی مانند لورنتز، پائول ارنفست و ویلهم دیستر فعال بودند و نوردشتروم برای انجام تحقیقات خود به زیر مجموعه ی ارنفست پیوست.

در این زمان او با همسر خود که او نیز فیزیکدان بود آشنا شده و ازدواج کرد. پس از جنگ جهانی اول گونار نوردشتروم به همراه خانواده ی خود به فنلاند بازگشت و در این زمان یکی از مقالات بسیار زیبای خود در فیزیک را منتشر کرد. او جز معدود افرادی بود که توانست از موضوعاتی مانند هندسه ی دیفرانسیلی در فیزیک استفاده کند و تنها هماورد او در این زمینه آلبرت انیشتن بود که از همین موضوع در نسبیت عام استفاده کرده بود.

نابغه ی گم نام، گونار نوردشتروم

نابغه ی گم نام، گونار نوردشتروم

تئوری ها و خدمت به فیزیک

در زمان حضور گونار نوردشتروم در هلند او موفق شد معادله ی میدان گرانشی انیشتن را برای اجسام کروی متقارن حل کند و در همین زمان ارتباط بسیار نزدیکی با ارنفست، انیشتن و خصوصا نیلز بور نیز داشت. اما بزرگترین دستاورد گونار نوردشتروم در سال 1914 بدست آمد و تا سال ها به عنوان تنها رقیب نسبیت عام مورد توجه قرار داشت. یکی از مهم ترین نکات نظریه گرانشی گونار نوردشتروم وجود بعد جدیدی در فضا زمان بود که بسیار عجیب و غریب به نظر میرسید و سال ها بعد در نظریه ی ریسمان مورد استفاده قرار گرفت و درواقع میتوان پایه ی نظریه ی ریسمان و ام را دیدگاه های نوردشتروم دانست.

حقیقت این است که نام گونار نوردشتروم حتی در فنلاند نیز بسیار نا آشناست و تنها قشر بسیار کوچکی از دانشمندان از اهمیت کارهای او با خبرند اما نکته ی جالب اینجاست که انیشتن همواره او را دانشمندی بزرگ و متفکری بسیار عمیق میدانست و حتی در یک مورد با او همکاری نیز داشت اما به هرحال پس از گذشت زمان و خصوصا مورد تایید قرار گرفتن نسبیت عام مقالات و دیدگاه های نوردستروم تا سال 1950 به طور کامل از یادها رفت.

مرگ

گونار نوردشتروم در سال 1923 و در سن 42 سالگی به دلیل سرطان خون از دنیا رفت. بر اساس بررسی هایی که پس از مرگ او صورت گرفت دلیل اصلی ابتۀای او به این سرطان میتوانسته آزمایشات او بر روی مواد رادیواکتیوی مانند رادیوم بوده باشد چراکه او فعالیت بسیاری در زمینه ی مواد پرتوزا نیز داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مطالب مرتبط