نکاتی درمورد دورترین شی بررسی شده ی کیهانی، آلتیما تولی

در اولین روز از سال نو میلادی کاوشگر افق های نو از کنار شی مرموزی در بخش های بسیار دور منظومه ی شمسی عبور کرد، جسمی که آلتیما تولی نام گذاری شده است. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

نام رسمی آلتیما تولی در واقع 2014 MU69 است که در فاصله ی 6 میلیارد کیلومتری از زمین و 2 میلیون کیلومتری از پلوتو قرار گرفته که آنرا به دورترین جسمی که تاکنون از فاصله ی نزدیک مشاهده و کاوش شده است تبدیل میکند. کاوشگر افق های نو در حالی که با سرعتی نزدیک به 52 هزار کیلومتر بر ساعت در حال حرکت است از فاصله ی 3500 کیلومتری آلتیما تولی عبور کرده و تصاویر جالب و مهم بسیاری را از این شی مرموز کیهانی ارسال کرد.

با توجه به آغاز سال نو تصاویر منتشر شده از آلتیما تولی بیانگر شباهت جالب آن با آدم برفی بود که همزمان شدن این دو مورد حادثه ای بسیار جالب است. علت نام گذاری عمومی آلتیما تولی بر روی این شی کیهانی به این دلیل است که بخش بزرگ تر را “آلتیما” و بخش کوچک تر ار “تولی” نامیده اند هرچند ناسا در گزارشات رسمی خود این نام را بکار نبرده است. بررسی ها همچنین نشان میدهند که آلتیما تولی از آن دست اجسامی است که تاکنون به خورشید نزدیک نشده و احتمالا از نقاطی بسیار دورتر به منظومه ی ما کشیده شده است و رنگ آن تا حدی بسیاری نزدیک به قرمز است که علت آن برخورد میلیون ها ساله ی ذرات رادیواکتیو به سطح آلتیما تولی میباشد و شکل فعلی آن در واقع حاصل برخورد دو سنگ کیهانی است که میلیون ها سال قبل به یکدیگر چسبیده اند.

نکاتی درمورد دورترین شی بررسی شده ی کیهانی، آلتیما تولی

نکاتی درمورد دورترین شی بررسی شده ی کیهانی، آلتیما تولی

زمانی که ناسا در سال 2006 کاوشگر افق های نو را راهی فضا کرد هیچکس از وجود آلتیما تولی خبر نداشت و بررسی و کشف این جسم جالب فضایی خود نوعی غنیمت علمی به شمار میرود. کاوشگر افق های نو پس از اتمام ماموریت اصلی خود که بررسی پلوتو بود راهی بخشی بسیار دور از منظومه ی شمسی بنام کمربند کایپر شد که در واقع حاوی باقیمانده ها و اجسام سرگردان منظومه ی شمسی است و در این حین بود که پیشنهاد بررسی آلتیما تولی به میان آمد. (این شی در سال 2012 و از طریق رصدخانه های روی زمین به شکلی غیر واضح مشاهده شده بود).

زمان لازم برای رسیدن تصاویر ارسالی از کاوشگر به زمین به بیش از 2 ساعت زمان نیاز دارد و ماموریت رسیدن به آلتیما تولی برای عکس برداری به مراتب سخت تر از تصویربرداری از پلوتو بوده.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از ناسا کاوشگر افق های نو همچنان به مسیر خود در کمربند کایپر ادامه خواهد داد.

نکاتی درمورد دورترین شی بررسی شده ی کیهانی، آلتیما تولی

نکاتی درمورد دورترین شی بررسی شده ی کیهانی، آلتیما تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مطالب مرتبط