نیکولا تسلا و انتقال بدون واسطه ی الکتریسیته

بزرگترین تلاش و آرزوی نیکولا تسلا انتقال الکتریسته بدون استفاده از سیم به هرجایی از جهان بود. اما آیا چنین چیزی ممکن است؟ با سایت ارس پی سی همراه شوید.

داستان های پیرامون زندگی نیکولا تسلا موضوعی بسیار جالب و عجیب هستند که بسیاری تمام موارد آنرا باور ندارند. اما ذکر این حقیقت لازم است که آنچه امروزه در انتقال نیرو بدون استفاده از سیم هرچند به شکلی جزئی ممکن شده است کاری است که نیکولا تسلا سال ها قبل در تلاش برای اجرای آن بود و پس از مرگ او این موضوع تا سال ها رها شده و به فراموشی سپرده شد.

با اینحال دانشمندان و دنیای مدرن ثابت کردند که آنچه نیکولا تسلا در ذهن داشت نه یک تخیل بلکه بحثی علمی و کاملا ممکن است که احتمالا در سال های آینده شاهد اجرای کامل آن باشیم.

اولین قدم ها

در سال 1826 آمپر قانونی ابتدایی از فرمول خود را ارائه داد که بر اساس آن جریان الکتریکی باعث تولید میدان مغناطیسی میشد و مدتی بعد در سال 1831 فارادی قانون خودش را در این زمینه ارائه داده و این موضوع را تکمیل کرد. در همان زمان نیز مشاهداتی تجربی از امکان انتقال نیرو بدون استفاده از واسطه ای مانند سیم وجود داشت اما به دلیل عدم پیشرفت بخش تئوری در این بحث کمتر کسی در این زمنیه تلاش میکرد. در نهایت در سال 1860 نابغه ی اسکاتلندی کلارک مکسول بود که با متحد کردن نیروی الکتریکی و مغناطیسی قانونی دقیق برای این موضوع ارائه داد.

فرمول ها و قوانین مکسول نشان میداد که این نیروها نیز ساختاری الکترومغناطیسی دارند و میتوانند بدون استفاده از واسطه منتقل شوند و درنهایت مهر اثبات بر این موضوع کارهای هاینریش هرتز و معرفی امواج رادیویی بود هرچند مشکل بزرگ در زمینه ی انتقال انرژی بدون سیم بحث شار و جریان قابل ارسال در هوا و به شکل بدون سیم است.

در سال 1871 دو محقق و مهندس بنام های “ویلیام وارد” و “مهلم لومیس” با توجه به دیدگاه آن زمان که بر اساس آن لایه هایی از جو به شکل الکتریکی قابلیت بارداری کلی را داشتند دکل های بزرگی را طراحی کردند. در این آزمایشات آنها موفق شدند با استفاده از قوس زمین و قرار دادن یک شبکه ی بزرگ براق و فلزی در فاصله ای دور انرژی مورد نظر خود را بدون سیم منتقل کنند.

نیکولا تسلا و انتقال بدون واسطه ی الکتریسیته

نیکولا تسلا و انتقال بدون واسطه ی الکتریسیته

مرد جرقه ها، نیکولا تسلا

در سال 1890 نابغه ای بزرگ وارد داستان جذاب آن زمان یعنی الکتریسیته و انتقال نیرو شد. نیکولا تسلا بمانند مایکل فارادی از نظر ریاضی سوادی متوسط تا خوب داشت اما در زمینه ی فیزیک تجربی بدون شک یکی از نوابغ بزرگ تاریخ است. (حداقل در فیزیک فیزیکدانان به دو دسته ی نظری و تجربی تقسیم بندی میشوند و تنها تعداد معدودی از فیزیکدانان بزرگ در دو زمینه سرآمد بوده اند).

نیکولا تسلا از همان ابتدا تمرکز خود را روی انتقال نیرو بوسیله ی القای خازنی و القایی متمرکز کرد. روش کار او اما بسیار متفاوت از دیگران و با وسیله ای که امروزه “کویل تسلا” نامیده میشود انجام میشد که باعث ایجاد جرقه هایی بسیار عظیم و ایجاد جریان متناوب بسیار زیادی میشد. تسلا در سال 1900 میلادی و در یک نمایش عمومی که هزاران نفر شاهد آن بودند بوسیله ی همین روش و بدون استفاده از سیم و هر واسطه ی دیگری 80 لامپ گازی که بتازگی اختراع شده بودند را از فاصله ای حدود 10 متری برای چندین دقیقه روشن نگه داشت.

نیکولا تسلا مدتی بعد مداری جدید از نوع مدار LC را طراحی کرد که بوسیله ی آن میتوانست علاوه بر افزایش زمان فاصله ی ارسال نیرو را نیز بهبود ببخشد. آنچه باعث شده امروزه این دستاوردهای نیکولا تسلا ناشناخته و حتی افسانه ای بمانند این موضوع است که او موفق نشد از این اختراعات خود به درآمد خاصی برسد و به همین دلیل مجبور به فروش بسیاری از آنها شد و جالب اینجاست بسیاری از مدارها و ساختارهای استفاده شده بوسیله او همچنان مورد استفاده قرار میگیرند.

نیکولا تسلا در آخرین سالهای فعالیت خود و با آخرین پولی که در اختیار داشت برج 9 متری خود را ساخت که قصد داشت بوسیله ی آن بتواند ولتاژهای بسیار عظیمی را به فواصل دور ارسال کند. بر خلاف ادعاهای موجود تسلا قصد نداشت از زمین به عنوان وسیله ی ارسال نیروی استفاده کند (این کار با توجه به قوانین فیزیک غیرممکن است).

نیکولا تسلا در واقع قصد داشت با استفاده از ماهیت ابرها و به با جو زمین اقدام به ارسال امواج نیرو خصوصا نیروی الکتریکی کند. او برای اینکار در سه نقطه ی مرتفع از آمریکا سیستم های فشار سنج خاصی را نصب کرد و به بررسی های گسترده ای پرداخت. در روزهای ابتدایی قرن بیستم نیکولا تسلا در اقدامی بزرگ تئوری انتقال نیرو بدون استفاده از سیم را به شکل جهانی مطرح کرد که حتی برای کارهای ابتدایی آن نیز بودجه ی عظیمی را دریافت کرد.

کارهای تسلا بر اساس گفته های دوست دوران پیریش آلبرت انیشتن بسیار خوب پیش میرفت اما در سال 1901 و به شکل نامشخصی بودجه های لازم برای ادامه کارها به او پرداخت نشد و نیکولا تسلا مجبور شد برای همیشه آرزوی خود را رها کند چراکه تا انتهای عمر او دیگر هیچ شرکتی به او کمک مالی نکرد و این در حالی بود که بسیاری از اختراعات الکتریکی بعدی همگی بر پایه های دستاوردهای نیکولا تسلا ارائه میشدند.

در سال 2015 کمپانی “اوسیا” اولین سیستم شارژ بدون سیم را راهی بازار کرد که میتوانست یک باطری را در مدت یک ساعت به طور کامل و در فاصله ای حدود 5 متری شارژ کند. به شکل جالبی این وسیله و نحوه ی کار آن دقیق مشابه چیزی است که نیکولا تسلا قصد طراحی آنرا داشت. این وسیله با استفاده از محیط و موانعی با پتانسیل بالا (دیوار) اقدام به انتشار نیرو در محیط میکند و میتواند مستقیما وسیله را شارژ کند. نیکولا تسلا نیز دقیق چنین چیزی را در ذهن داشت و در تلاش بود با استفاده اختلاف پتانسل آسمان و زمین و استفاده از زمین به عنوان عامل بازتاب و آسمان به عنوان واسطه، نیروی الکتریکی را بدون سیم به تمام دنیا ارسال کند و به هرحال حقیقت این است که با وجود هزینه و انرژی لازم برای اینکار به هیچ وجه این موضوع را تخیلی و غیرممکن دانست.

نیکولا تسلا و انتقال بدون واسطه ی الکتریسیته

نیکولا تسلا و انتقال بدون واسطه ی الکتریسیته

 نیکولا تسلا اعجوبه ی عجیب

به عقیده ی بسیاری برترین ذهن تاریخ بشر متعلق به تسلاست، انسانی با تواناییهایی مافوق انسان. تسلا متولد سال 1856 از خانواده ای با اصلیت صربستانی بود. پدر او یک کشیش و مادرش دکا تسلا نام داشت. به نظر میرسد که نیکولا تسلا استعداد خود را از مادرش به ارث برده باشد چراکه مادر او توانایی بسیار جالبی در ساخت و تعمیر وسائل خانه داشت. دوران کودکی فراز و نشیب های زیادی را طی کرد و او حتی یکبار برای فرار از بیماری وبا مجبور به سفر به پوداپست شد.

کار با ادیسون

تسلا مدتی با ادیسون کار کرد اما در نهایت به علت بدقولی و دروغ های ادیسون بین آنها مشکلات زیادی ایجاد شد که او با توجه به درآمد کمتر و مهاجرت به آمریکا تا آخر عمر با آنها دست و پنجه نرم کرد. در یک کلام اینکه تسلا از ادیسون متنفر بود! تعداد اختراع های او به راحتی با ادیسون برابری میکند و به شکل قابل توجهی میتوان گفت که دستاوردهای او تاثیر گسترده تری روی زندگی بشر داشته با اینحال در نهایت او بود که مورد ظلم ادیسون قرار گرفت.

اعجوبه ی عجیب

اما چیزی که تسلا را بسیار عجیب میکند تفکرات اوست، تسلا در یادداشت های خود و در صحبت هایش با دوستان خود به شکلی روزانه از ارتباط تلپاتیک با
فرازمینی ها سخن میگفت، تسلا حتی گفته بود که تمام این اختراع ها را از آنها فراگرفته است!.

آزمایشگاه او در نیویورک مکانی به شدت عجیب بود و درمورد آن داستان های تخلیلی زیادی تا به امروز نوشته شده است. نیکولا تسلا از هرگونه تفکر مذهبی متنفر بود و معتقد بود برای سلامتی باید هفته ای یک بطری ویسکی بِربِن نوشید. او عادات غذایی بسیار خاصی داشت و از غذا دادن به کبوتر ها لذت میبرد، مارک تواین نویسنده ی معروف دوست صمیمی تسلا بود و در یادداشت هایش تسلا را شخصی نابغه و بسیار هوشمند و در عین حال عجیب توصیف کرده است.

در دست نوشته های تسلا تصاویری از اجسام کروی بدون نام به چشم میخورد که بسیاری آنها را یوفو و بسیاری دیگر طرح های او از برجکهای انتقال نیرو میدانند.

تسلا در اواخر عمر خود روی عدد 3 فوبیا پیدا کرده بود و آنرا نابود کننده ی نسل بشر میدانست! او جز اولین کسانی بود که عنوان کرد که موفق شده است در فضا امواچ بین ستاره ای را ردیابی کند. او همچنین مانند تعدادی از هم تفکران عموما غیر مذهبی خود عنوان کرد که انسان برده ی فرازمینی هاست و آنها برای بردن انسان ها خواهند آمد.

دفترچه یادداشت تسلا شامل بسیاری از طرح های عجیب و بلندپروازانه است که بسیاری از آنها تا به امروز به شکل راز و یا حتی فراتر از آن باقی مانده اند. تسلا با وجود دوستی نزدیک با انیشتن همواره با او بر سر قسمت هایی از نسبیت به بحث میپرداخت. او مردی بود که برای زندگی در میان الکتریسیته متولد شده بود و حتی دستانش را با روشی بسیار عجیب اما کاربردی که توسط الکتریسیته درست شده بود میشست.

در نکته ای جالب تسلا درمورد احتمال ساخت بمب اتم و شکافته شدن اتم سال ها قبل از این کار هشدار داده بود و عنوان کرده بود که روزی که بشر بتواند از منظومه ی شمسی برود روزی است که میتواند با طراحان اصلی این دنیا ملاقات کند، نیکولا تسلا حتی طرح هایی برای ساختن یک سفینه جهت سفر در فضا را داده بود که مربوط به سال 1903 میشد.

جالب است بدانید که صندلی اعدام الکتریکی درواقع از طرح های تسلاست که در کمپانی ادیسون باقی ماند و او هرگز ادعای مالکیتی روی آن نکرد. تسلا در نهایت در سال 1943 و در سلامت کامل عقلی و بدلیل سکته از دنیا رفت.

نوسانگر نیکولا تسلا

در ادامه ی این مطلب قصد داریم رازی به رازهای نیکولا تسلا بیافزاییم!. نیکولا در سال 1893 وسیله ای 600 کیلویی که با استفاده نیروی بخار و نیروی الکتریکی کار میکرد را معرفی کرد که بعدها به دستگاه زلزله مشهور شد!. بر اساس مطالب ناچیز اما قوی موجود در این مورد این وسیله حدودا دو متر ارتفاع داشته و در سال 1898 باعث ایجاد زلزله ای خفیف در نیویورک شده بود. تسلا میخواست از انرژی این وسیله بعنوان جایگزینی برای موتورهای بخار استفاده کند اما احتمالا بدلیل اختراع توربین بخار موفق به این کار نشد.

جان اونیل از زندگی نامه نویسان تسلا در داستانی از این وسیله عنوان کرده: تسلا تعدادی از این وسیله در اندازه های مختلف را طراحی کرده بود که بعضی از آنها در جیب نیز جا میشدند. زمانی که تسلا در حال آزمایش این وسیله ی کوچک روی کف ساختمان بود صدای کمی شروع به انتشار در محیط کرد که پس از مدتی باعث ایحاد لرزش هایی شدید در ساختمان و به هم ریختن وسایل شد.  بر اساس گفته های اونیل تسلا حتی یکبار بدلیل آزمایش این وسیله و شکایت مردم مورد بازرسی پلیس قرار گرفته بود.

با وجود اینکه طرح این وسیله در دفترچه یادداشته های تسلا وجود دارد مشخصات اصلی آن در هیچ منبعی ذکر نشده. در سال 2006 در مجموعه ی افسانه شکنان نمونه ی کوچکی از این وسیله مورد آزمایش قرار گرفت که البته باعث ایجاد زلزله نشد اما در همان برنامه عنوان شد که با توجه به مشخص نبودن متوسط فشار و حرارت مورد استفاده در این وسیله و ابعاد آن امکان بررسی دقیق وجود ندارد. (به نظر میرسد این وسیله تا حدودی بر اساس پدیده ی تشدید کار میکند).

نیکولا تسلا و انتقال بدون واسطه ی الکتریسیته

نیکولا تسلا و انتقال بدون واسطه ی الکتریسیته

نکاتی جالب درمورد نیکولا تسلا

ظاهر

تسلا قدی نزدیک به 190 سانت و وزنی حدود 65 کیلوگرم داشت که تا اواخر عمر نیز در همین حدود باقی ماند. آرتور بریسبین در گزارشی از تسلا در روزنامه نوشت: او تقریبا لاغرترین و قدربلندترین و بدون شک جدی ترین شخصی است که هر روز به بار دلکونیکو میرود. تسلا با چهره ی مرموز و لباس های رسمی خود همواره به عنوان فردی خاص و متفاوت شناخته میشد.

هوش عجیب

تسلا هوش و حافظه ی به واقع عجیب و غریبی داشت. او به 9 زبان که شامل انگلیسی، روسی، ایتالیایی، لاتین، آلمانی و … میشد تسلط داشت و میتوانست متنی چندین صفحه ای که چند دقیقه قبل خوانده بود را به راحتی از بر بگوید. او توانایی فوق العاده ای در کشف راه حل های پیچیده ی شطرنح داشت و با وجود اینکه هرگز به شکل آکادمیک ریاضی نخواند به خوبی ریاضی میدانست.

دیدگاه ها

نیکولا تسلا با وجود اینکه به مقدار بسیار کمی فیزیک مدرن میدانست ایده های بسیار حالبی در این زمینه داشت که حتی انیشتن آنها را پیشرو و زیبا توصیف کرد. تسلا همواره مدعی بود که علت عدم توانایی ما در درک ساختار و ماهیت الکترون حرکت این ذره در بعدی خارج از ابعاد فیزیکی ماست. تسلا از سال 1898 تا 1937 روی تئوری خود در مورد فیزیک کار کرده و آنرا در سال 1937 به شکل کتابچه ای برای دانشگاه نیویورک ارسال کرد. این کتابچه با وجود اینکه مدارک ثبت آن در دانشگاه وجود دارد از آن زمان تا به حال مفقود شده است.

در کنار تمام اینها نیکولا تسلا انسانی بسیار دوست داشتنی و مهربان توصیف شده است. او از فعالان بزرگ در زمینه ی حمایت از حیوانات بود و همچنین همواره در مورد آزادی مطالبی را بیان میکرد. نیکولا تسلا در سال 1920 و در دورانی که موضوع نژاد پرستی در اوج خود قرار داشت به حمایت از حقوق سیاه پوستان آمریکا پرداخت.

نیکولا تسلا و انتقال بدون واسطه ی الکتریسیته

نیکولا تسلا و انتقال بدون واسطه ی الکتریسیته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مطالب مرتبط