۵ دلیل برای آنکه بدانید بیت کوین یک ارز قابل اعتماد نیست!

توسعه تجارت الکترونیک و بازارهای الکترونیکی سرعت پرشتابی را در چند سال گذشته داشته است، در بازارهای مالی از مدل‌های مختلفی برای توسعه استفاده می‌گردد که دربسیاری از کشورها از مدل های سنتی در تجارت جهانی استفاده می‌شود و این در حالی است که یکی از لازمه‌های موفقیت در تجارت بین المللی، موفقیت در توسعه تجارت الکترونیک است.

بیت کوین یک نوع ارز دیجتالی و ابزار مالی در جابجایی پول بوده که در اختیار مصرف کننده است و می‌تواند مدل مذکور را تغییر دهد. اما آیا تغییر مدل سنتی و حرکت به سمت این نوع ارز دیجیتالی هوشمندانه است یا یک ریسک پرخطر را به همراه خواهد داشت؟ با آی‌تی‌رسان در ادامه همراه باشید تا به بررسی ۵ دلیل عمده در جهت عدم استفاده از ارز دیجیتالی بیت کویین و معایب آن بپردازیم.

بیت کوین به طور گسترده پذیرفته نمی‌شود

بیت کوین در حال حاضر توسط گروه اندکی از فروشندگان آنلاین پذیرفته شده است و این باعث می‌شود که این ارز هنوز به عنوان یک ارز متکی قلمداد شود. این بدان معنی‌ست که برای استفاده از آن و یا حتی خرید نامتقارن از فروشگاه‌هایی که طرف قرار داد نیستند، می‌بایست به صرافی‌های بیت کوین مراجعه و در قبال تبدیل ارز مبلغی پرداخت کنید.

به راحتی ورشکست می‌شوید

به دلیل سیستم‌های امنیتی و کدگذاری شده بیت کویین اگر هارد دیسک شما خراب شود یا به واسطه یک ویروس فایل اطلاعات کیف پول‌تان از بین برود، هیچ راهی جهت بازیابی اطلاعات و برگشت سرمایه شما وجود نخواهد داشت. این عیب می‌تواند در عرض چند ثانیه یک سرمایه‌دار بزرگ را ورشکسته کند.

نوسان شدیدی دارد

ارزش بیت کویین به طور مداوم با توجه به تقاضا تغییر می‌کند. ارزش هر بیت در ابتدا کمتر از یک دلار بود اما امروز ۵ اسفند قیمت هر بیت کویین بیش از ۱۰۱۰۹ دلار است. نمودار زیر تغییرات این ارز را بر حسب دلار در هفت روز گذشته نشان می‌دهد.

ضمانت خریدی وجود ندارد

هنگامی که کالاها با استفاده از بیت کوین خریداری می‌شوند و توسط فروشنده تحویل داده نمی‌شود، هیچ تلاشی برای معکوس کردن معامله نمی‌توان انجام داد. این مشکل را می‌توان با استفاده از خدمات سپرده‌های شخص ثالث مانند ClearCoin حل کرد، اما پس از آن، خدمات سپرده‌ها نقش بانک‌ها را بر عهده خواهند داشت که باعث می‌شود بیت کوین‌ها با یک ارز سنتی مشابه باشند.

هنوز ناقص است

سیستم بیت کویین می‌تواند شامل معایبی باشد که استفاده از آن را  مختل کند. با توجه به این‌که این سیستم نسبتا جدید است، اگر بیت کوین‌ها به طور گسترده ای به تصویب برسد و نقصی در سیستم پیدا شود، می‌تواند ثروت فوق‌العاده‌ای به شخص مخرب برساند و  به همراه آن باعث از بین بردن اقتصاد یک شرکت یا یک شخص شود.

در نهایت علاوه بر معایب گفته شده گاهی این نوع ارز به علت عدم قابلیت ردیابی، جهت انجام معاملات غیرقانونی و توسط افراد سودجو صورت می‌گیرد. قطعا این تاریخچه ذهنی نسبت به بیت کویین تاثیر زیادی در سیر رشد و نفوذ آن به بازارهای اقتصادی خواهد داشت و سبب عدم اطمینان بسیاری از کسب و کارها به آن خواهد گردید.

با توجه به موارد گفته شده نظر شما در مورد ارز بیت کویین چیست؟ آیا این ارز باعث انقلاب تجاری در آینده خواهد شد یا پس از یک دوران شکوفایی رو به نزول و افول خواهد رفت؟ نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.

نوشته ۵ دلیل برای آنکه بدانید بیت کوین یک ارز قابل اعتماد نیست! اولین بار در پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مطالب مرتبط